Komputer do gier - jak wybrać najlepszy za rozsądną cenę?

Komputer dla gracza

Sprzedaż komputerów stacjonarnych zdecydowanie spada, a ich typowymi odbiorcami są ludzie szukający wydajności za stosunkowo niewielkie pieniądze, aby zaoszczędzić. Jest to urządzenie wręcz stworzone do gier i za wyjątkowo niską cenę faktycznie można złożyć równie wyjątkowy zestaw, który będzie co najmniej dwukrotnie wydajniejszy od laptopa w tej samej cenie.

Komputer do gier do 1500 złotych

1500 złotych wystarczy, by złożyć komputer, który poradzi sobie z trochę starszymi grami. Nowsze produkcje mogą na nim zazwyczaj zostać uruchomione, ale w pełni szaty graficznej i na odpowiedniej wydajności będą pracować raczej tylko gry sprzed trzech, czterech lat. Prowadzenie jakiejkolwiek analizy tego, co konkretnie dostaniemy za takie pieniądze ma sens tylko wtedy, kiedy będziemy analizować rynek w danej chwili. Ceny bowiem szybko się zmieniają. Potrzebny nam będzie wysoko taktowany procesor za około dwieście złotych, płyta w podobnej cenie, a także pamięć i dysk twardy. Procesory  niskim zegarem są energooszczędne, ale nie nadają się niestety do gier. Procesor dwurdzeniowy z zegarem na poziomie 3GHz będzie bardziej odpowiedni. W Internecie z łatwością znajdziemy rankingi procesorów w danej cenie w danym czasie.
Największym wydatkiem będzie karta graficzna, która będzie miała decydujące znaczenie w kwestii jakości wizualnej gier. Nie można jednak zapominać o zasilaczu. Nie musi być za mocny, ale musi być solidny. Skromna może być za to obudowa. Sklepu internetowe zaoferują nam też zwykle darmowy montaż.

Rekomendujemy: Komputer do gier - jak wybrać? >>

Komputer do gier do kwoty 2000 złotych 

Za 2000 złotych można już trochę bardziej poszaleć. Komputer za 2000 złotych będzie miał zbliżone parametry do przedstawionej powyżej wersji, ale będzie różnił się od niego wieloma istotnymi szczegółami.
Najwięcej w zestawie za 2000 złotych będziemy mogli zdziałać w kwestii karty graficznej. Można kupić tutaj kartę graficzną marki Radeon i podnieść jej zegary, ale trzeba pamiętać, że spowoduje to także wzrost wydzielanej temperatury, przez co będzie trzeba zainwestować w droższe chłodzenie i to może się nie opłacać.
W przypadku procesora dobrze jest wybierać modele firmy Intel, które są przeznaczone do gier. Wśród produktów tej firmy powinniśmy szukać urządzeń o możliwie wysokim zegarze i dużej liczbie rdzeni. Za 300-400 złotych nie kupi się jeszcze mocnego procesora, ale na pewno nie będzie to absolutne minimum, jak w zestawach za 1500 złotych. Trzeba też kupić więcej pamięci, najlepiej też szybszej pamięci. Absolutnym minimum są 4GB. W tym budżecie można też pomyśleć o znacznie uprzyjemniającym pracę dysku SSD.

Komputer do gier do 2500 z dyskiem SSD

Kiedy do naszej dyspozycji będzie 2500 złotych, można pomyśleć o czymś, co posłuży nam dobrze przez dłuższy czas. Weźmiemy mocniejszy procesor, weźmiemy 8GB pamięci i dobrą kartę graficzna ze średniej półki cenowej. Po jakimś czasie wymienimy kartę graficzną i komputer będzie jak nowy. Przy tych pieniądzach grzechem byłoby też rezygnowanie z dysku SSD.
Taki komputer nie jest jeszcze najlepszym, co jest na rynku, chociaż będziemy mieli pewność, że wszystkie nowe tytuły uruchomimy bez żadnych problemów.