Szybki przywracanie systemu - sprzęt Asus

przywracanie systemu w laptopieTrzeba sobie zdawać sprawę z tego, że niewłaściwe obchodzenie się z komputerem, jego niespodziewane wyłączenie może doprowadzić do awarii systemu. Pojawiają się niekiedy błędy na dyskach czy wzrosty napięcia, które również mogą spowodować uszkodzenie systemu operacyjnego. W momencie, gdy sprzęt da się uruchomić, jednak po starcie pojawia się jedynie test POST Biosu może okazać się konieczne będzie przywrócenie systemu. W ramach poniższego opracowania przedstawione będzie przywracanie systemu na sprzęcie Asusa. To jaki komputer posiadamy będzie determinować sposób przywrócenia systemu. Może to być partycja recovery bądź też specjalna płyta, która pozwoli przywrócić system. Informację jaka forma przywracania systemu wiąże się z naszym komputerem znajdziemy oczywiście w instrukcji obsługi. Wskazówką może być również brak płyty serwisowej w zestawie, co będzie sugerować, że w tym modelu mamy do czynienia z partycją recovery. Przy standardowym modelu przywracanie systemu jest bardzo proste. Uruchamiamy komputer po czym w momencie, gdy pojawia się logo Asusa trzeba wcisnąć ESC i to doprowadzi do wejścia w BIOS.

Dalsze kroki są następujące:

1. W Biosie wyłączamy Boot Booster

2. Dokonujemy restartu i przez F9 dostajemy się do menu pozwalającego na odzyskiwanie systemu.

3. Następnie musimy zaakceptować informację o tym, że przywracanie systemu zlikwiduje wszystkie dane.

4. Rozpoczyna się proces przywracania, który trwa mniej więcej 5 minut. Gdy system nie jest wyposażony w partycję recovery powinniśmy użyć do przywracania płyty serwisowej dołączonej do zestawu.

Przywracanie przez płytę wygląda następująco:

1. Po włączeniu komputera wkładamy płytę do napędu, przed ładowaniem systemu.

2. Włączamy ESC i w zakładce Boot Device wybieramy urządzenie CD/DVD, tak by z niego startował nasz sprzęt.

3. Po wyjściu z Biosu możemy poczekać na to jak z płyty uruchomi się przywracanie systemu. Wybieramy opcję przywracania, z której chcemy skorzystać i kierujemy się dalej.

4. Po zakończeniu komputer może prosić o płytę ze sterownikami, dlatego trzeba ją przygotować.

5. Gdy wszystko zostanie wykonane następuje automatyczne uruchamianie komputera.

6. Po tych krokach system został przywrócony, a my musimy ustawić go pod nasze wymagania i potrzeby.

Trzeba pamiętać, że przywracanie systemu zawsze prowadzi do usunięcia danych z dysku! Dlatego przed rozpoczęciem procesu trzeba zabezpieczyć dane.