Co robić, gdy działanie klawiatury w laptopie nie jest prawidłowe?

awaria klawiatury w laptopieProblemy z klawiaturą wcale nie pojawiają się rzadko. Ich charakter bywa zróżnicowany i choć niekiedy jesteśmy w stanie poradzić sobie z nimi sami, bywa i tak, że niezbędna okazuje się przede wszystkim pomoc specjalistów. Najczęściej mamy z nimi do czynienia wówczas, gdy doszło do zalania komputera. W takich chwilach zalecana jest daleko posunięta ostrożność, bardzo często okazuje się bowiem, że obniżona sprawność klawiatury nie jest wcale naszym największym problemem. Uszkodzenia mogą być zdecydowanie bardziej rozległe nawet, jeśli nie widać ich gołym okiem. Zaleca się więc, aby nie włączać laptopa, ale natychmiast oddać go do serwisu. Jeśli jednak klawiatura nie klei się, a do tego nie ma innych oznak zalania, możemy spróbować samodzielnie rozwiązać problem jej niezbyt dobrej pracy. Bardzo często okazuje się, że problemem może być bateria, która nie działa tak, jak powinna.

Aby się o tym przekonać, należy wyjąć baterię z laptopa i podłączyć zasilacz. Po wykonaniu tej czynność (nie zapominajmy, że w czasie jej wykonywania laptop powinien być wyłączony), należy upewnić się, czy klawiatura nadal nie działa. Jeśli wszystko wróciło do normy, najprawdopodobniej naszym problemem jest uszkodzona elektronika baterii. Pewnym rozwiązaniem może być wyczyszczenie styków baterii, należy jednak pamiętać o tym, że nie musi to pomóc. Znacznie częściej okazuje się, że elektronika baterii nadaje się już tylko do wymiany, jeśli zaś ogniwa są słabe, wymiana czeka baterię rozumianą jako całość.

klawiatura w laptopie nie działaOczywiście, nie musimy tego robić, jeśli bowiem wykorzystujemy laptop tak, jak komputer stacjonarny, z powodzeniem może on pracować na zasilaczu. Jeśli nasze manewry z baterią nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, możemy spróbować wymianę baterii. Tu warto pamiętać, że w każdym laptopie obywa się to na nieco innych zasadach. Na szczęście, odpowiednie instrukcje be trudu znajdziemy na stronach internetowych ich producentów. Jeśli dysponujemy klawiaturą, którą możemy wykorzystać do testu, możemy odłączyć tą, która nie działa i podłączyć model, o którym wiadomo, że jest sprawny. Jeśli sprawna klawiatura działa bez zarzutu, wymiana tej, która wykorzystywaliśmy do tej pory wydaje się być jedynym rozwiązaniem. Oczywiście, nie zawsze mamy aż tak duży komfort, warto więc zastanowić się i nad analizą tasiemki, która łączy klawiaturę z płytą główną. Jeśli widoczne są na niej uszkodzenia, konieczna jest wymiana klawiatury.